Medeniyetin Beşiği Anadolu

Avrasya Araştırma Topluluğunun düzenlediği konferansta Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağ “Anadolu’da Türk Estetiği” hakkında konuştu.

30 Aralık saat 15.30′ ta Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan salonunda düzenlenen konferansta Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağ estetiğin Türk milletine ivme katan bir konu olduğuna vurgu yaptı. Ziya Gökalp’ın Altın Destan şiirine odaklanan Sağ, şiirin anlamının derin olduğuna vurgu yaptı.20161230_154936

Doktora tezinde Türk estetiğini yazmak istemesinin sebebini “yaşam biçimimiz, toylarımız, düşüncelerimiz farklılık yaratır bizim bunu hep düşünürdüm ve bu yüzden böyle bir konuyu seçtim” diyerek açıkladı.

Mehmet Sağ “Türk Medeniyetinde bütün bayraklarda ortak olan 9 tane Tuğdur. Rengi de turuncudur. En büyük medeniyet Kaşgarlardır, rengi altın sarısıdır. Altını tengrinin rengi olarak biliriz. Altını kurt başlarında, saray kapılarında ve bir çok yerde kullanılması bunun göstergesidir. İdikut ve Aksu medeniyetlerinin kullanmış oldukları malzeme altın sarısıdır. Uygurların bayrak rengi de bu renktir.” dedi.

Ayrıca Türk estetiği içinde her şeklin diline olduğuna vurguna yapan Sağ, hiç bir nesne dilsiz değildir, Türkler hiç bir şeyi maddi olarak görmez. Türk sanatında boşluk yoktur boşluğun bile bir anlamı vardır dedi.

Türklerin, Araplara kattığı en büyük mimarinin camilerdeki kubbe olduğunu savunan Mehmet Sağ, kubbe düzenlemesi bir kozmozdur, Türk kubbesi diye kavram haline gelmiştir. Kullanılan renklere baktığımızda mavi yeşil ve sarı görürüz ve bu renkleri kutsaldır dedi. Ayrıca pencere yapıları, kare planlar, türbelerdeki lahit bunlar Türk mimarileri olduğunu söyledi.

“Bayraklardaki renkler coğrafik olarak değerlendirilemez.”20161230_165032

Sağ: “Bayrakların renkleri Ululuğuna, büyüklüğüne, ciddiyetine göre yapılır. Mesela Cihat akıncılarının rengi kırmızıdır, Ulular beyaz renk hatta Barbaros Hayrettin Paşa renk konusundaki seçimi de bu noktadadır. Renge bu kadar sahip çıkan başka bir millet olamaz. Nevruzdaki yeşil, kırmızı ve sarının ön plana çıkması buna örnektir.” dedi.

Son olarak ‘cami kilim ve halılarımızı çaldırdık bari sandıklarımıza sahip çıkalım, bunları sosyal medyada paylaşarak bilgilerimizi, özelimizi Amerika’ya veriyoruz. Bu değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

Konferans, topluluk başkanı Mustafa KOÇYEGİT tarafından  Yrd. Doç Dr. Mehmet Sağ’a plaket vermesiyle son buldu.

 

Haber – Fotoğraf : Faruk Gelir

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s