Tarihi Yerinde İnceledik;Edirne Arkeoloji Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bizlere kapılarını açtı.Tarihimizi,geçmişimizi araştırmak için yaptığımız bu gezide oldukça farklı manzaralarla karşılaştık.

Müze müdürü olan Şahan Kırçın eşliğinde hem müzeyi gezdik hem söyleşi yapma fırsatı bulduk. Kırçın, ”Mesleğimi çok severek yapıyorum,zaten bu işi sevmezseniz içinde bulunamaz bir hal alır.” dedi.

Müze arkeoloji ve etnografya seksiyonu olmak üzere, iki seksiyondan oluşmaktadır.

Arkeolojik buluntular, Enez-Hocaçeşme Höyüğünde bulunan Orta Neolitik-İlk Kalkolitik döneme ait ( günümüzden 7300-7400 yıl önce ) taş, kemik ve pişmiş toprak buluntularla başlamaktadır.
Müzenin bahçesinde sergilenen Hacılar Dolmeni kazısında bulunan eserler, Lalapaşa Arpalık Dolmeni ve Taşlıcabayır Tümülüsü kurtarma kazılarında bulunan törensel kaplar; M.Ö. 1400-800 yılları arası Son Tunç-Demir Çağ başlarına ait kültürün belgeleri olarak sergilenmektedir.

Hamam Köşesi, Edirne Oturma Odası Köşesi, Edirne Evleri Keten Sıva Örnekleri, çeşitli işleme ve kıyafetler ile takılar, oyalar ve Topkapı Sarayı Müzesi tarafından hediye edilen tombak ibrikler, buhurdanlıklar, güllebdanlar ise etnografya seksiyonuna örnek verilebilir.

Haber-Fotoğraf : İdil Tamküpeli

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s